Adaptacja: jak polskie szkolnictwo zmieni się przez pandemię? | Uczyć Się O Nauce 8

Uczyć Się O Nauce mar 29, 2020

Ostatnie dwa tygodnie były szalone, chyba wszyscy możemy się z tym zgodzić. Polskie szkoły i uczelnie świecą pustkami od ponad tygodnia.

Ten wyjątkowy czas jest testem dla polskiego szkolnictwa. Nie chodzi mi tutaj o test przeniesienia do internetu, bo to jest stosunkowo proste. Oczywiście, jednym pójdzie lepiej a innym gorzej, ale w efekcie w każdej szkole znajdzie się choć jedna osoba, która będzie w stanie taki system stworzyć.

Testem będzie zmiana. Zmiana podejścia do nauki jako czegoś dla rozwoju, nie dla obowiązku.

Praca zdalna, do której teraz wszyscy się powoli dostosowujemy, wymaga od uczniów i nauczycieli całkowicie innego myślenia o nauce. Ponieważ nikt nie jest teraz cały czas monitorowany, odpowiedzialność indywidualna uczniów jest większa. Zmiana ta wymaga stosunkowo dużej dyscypliny i zaangażowania od uczących się, w porównaniu do nauki na miejscu. Ten wyjątkowy czas sprawdzi, czy polska szkoła jest w stanie na tyle zaciekawić swoich uczniów światem, żeby kontynuowali naukę z domu, bez patrzenia przez ramię.

Praca zdalna jest rewolucyjna. Dzięki internetowi jesteśmy w stanie po raz pierwszy w historii pracować ze swojego domu cały czas będąc w kontakcie z innymi. Wiele osób kompletnie odmieniło swoje życie po przerzuceniu się na pracę zdalną. Mają czas na swoje hobby, odpoczynek, rodzinę. Mają kontrolę nad swoim miejscem pracy i swoim kalendarzem. Jeśli czegoś polskie szkolnictwo nauczy się podczas tego wyjątkowego czasu, będzie to dostrzeżenie wartości ucznia. Dostrzeżenie tego, że kluczem do nauki nie jest wystawianie ocen i obliczanie procentów, tylko ciekawość i wolność.

Trzymam kciuki, aby tak się stało.

Potrzebujemy twojego wsparcia

Produktywny Uczeń jest inicjatywą non-profit. Oznacza to, że wszyscy członkowie naszej ekipy pracują dobrowolnie, nie dla pieniędzy. Jednak same koszty operacyjne naszej inicjatywy są dość wysokie.

Nie lubimy reklam, dlatego nie znajdziesz ich nigdzie na naszych stronach/w naszych treściach.

Jeśli podoba Ci się to, co tworzymy, wesprzyj nas korzystając z któregoś ze sposobów poniżej. Dzięki osobom takim jak ty jesteśmy w stanie kontynuować pracę: dzielić się wiedzą z tymi, którzy jej potrzebują.

produktywnyuczen.pl/w

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.