Czym są cykle pracy? | Odcinek 16

Podcast paź 26, 2020

Posłuchaj tego odcinka na Apple Podcasts, Spotify, YouTube lub innych.

W szesnastym odcinku podcastu Produktywnego Ucznia prowadzący Aleksander Antoszek rozmawia o trzech rodzajach cyklów pracy, czyli świetnego antidotum na przemęczenie i przepracowanie nauką.

Wesprzyj Produktywnego Ucznia
Dostawaj powiadomienia o nowych odcinkach na maila

Rzeczy wspomniane w tym odcinku:

Nasz odcinek o metodzie pomodoro
Weekend Wednesday - CGP Grey
Basecamp works in cycles

Transkrypt

Intro

Witajcie w szesnastym odcinku podcastu Produktywnego Ucznia. Dzisiaj porozmawiamy o pojęciu cyklów pracy. Ja nazywam się Aleksander Antoszek, jestem założycielem Produktywnego Ucznia i prowadzącym tego podcastu. Ten podcast to 10-minutowe lekcje z tematyki produktywności, efektywnego nauczania, motywacji i innych. Warto zacząć słuchanie od odcinka numer jeden. Produktywny Uczeń jest inicjatywą non-profit; naszym celem jest lepsza edukacja dla wszystkich, nie zarobki. Wszystkie nasze treści są dostępne za darmo i wolne od reklam. Wesprzyj naszą misję na produktywnyuczen.pl/w.

Wstęp

Podcast powrócił po ponad dwu-miesięcznej wakacyjnej przerwie - wracamy do naszego regularnego cyklu wypuszczania nowych odcinków co dwa tygodnie w poniedziałek.

Podczas tej przerwy zastanawialiśmy się nad tym, jakie tematy byłyby dla Was najbardziej przydatne w tym nowym roku pracy. W poprzednim roku rozmawialiśmy głównie o podstawach, na których można budować bardziej zaawansowane systemy. W tym roku będzie to taki miks: zaczniemy rozmawiać o tematach, które wydają nam się bardziej zaawansowane, ale będziemy też wracać do podstaw i przedstawiać je z innych perspektyw. Mimo tego, że podcast jest zaprojektowany jako kurs, czyli zaczynamy od podstaw a kończymy na trudnych rzeczach, to wraz z biegiem czasu będziemy wracać do tych pierwszych odcinków i "ulepszać" to, co tam było powiedziane.

Dziękujemy Wam za wsparcie, które otrzymywaliśmy i otrzymujemy. Produktywny Uczeń jest projektem stworzonym z prostej, bezinteresownej chęci pomagania innym. Wszystkie nasze treści są i będą dostępne za darmo. Przez wakacje udostępniliśmy je również na licencji Creative Commons, tak aby więcej osób mogło z nich korzystać i udostępniać. Poczytajcie o tym więcej klikając w stopkę na dole naszej strony internetowej.

Taki projekt jak ten żyje tylko dzięki społeczności, która go otacza i buduje. Małe wsparcie, nawet udostępnienie na mediach społecznościowych, zawsze bardzo nam pomaga. Wejdź na produktywnyuczen.pl/w i wesprzyj nas w sposób, który ci odpowiada.

Cykle pracy

Żmudna praca = nudna praca

Nuda kryje się w monotonnej pracy. Nasz globalny, powszechny system pracy jest bardzo prosty; pięć dni pracy, dwa dni odpoczynku. I tak w kółko. Od czasu do czasu pojawia się jakieś święto: czy to państwowe, czy kościelne. No i oczywiście, raz do roku pojawia się urlop czy też wakacje. Pojedyncza, najdłuższa i długo wyczekiwana przerwa. Wszystko "na raz" - w ciągu kilku tygodni czy miesięcy mamy odbyć cały nasz skumulowany wypoczynek, a następnie przez całą resztę czasu pracować bez narzekania.

Najnowsze badania pokazują, że w piątek posiadamy ok. 50% motywacji i jasności umysłowej, którą mieliśmy w poniedziałek. Oznacza to, że cały przepracowany piątek równa się tylko połowie poniedziałku. Tracimy koncentrację wraz z każdym kolejnym dniem wymagającej pracy. Tak samo dzieje się  w skali miesięcy, kwartałów, czy nawet lat. Praca bez przerw traci szybko na jakości. Aby zminimalizować, a nawet zniwelować tą niepotrzebną stratę energii, musimy trochę inaczej podejść do naszego globalnego rytmu pracy.

W poprzednim odcinku, przed wakacjami, mówiliśmy o tym, jak mądrze odpoczywać. Przypomnę: przerwa nie oznacza tak zwanego nie robienia nic. Przerwa to czas na zmianę kontekstu, nauczenie się czegoś nowego, odkrycie nowych miejsc, spędzenie wartościowego czasu z rodziną. Przysłowiowe nie robienie nic ma wartość, ale tylko krótkoterminowo. Dłuższa przerwa powinna być diametralnie inna od pracy, ale wciąż powinna być czymś.

Cykl, w ludzkiej skali

Odpowiedzią na problemy ze spadającą koncentracją, zarówno krótko, jak długo-terminową, są cykle pracy. Jak za chwilę usłyszycie, można je wprowadzić w małej, jak i dużej skali. Można też je dostosować do tego, jak dużą kontrolę mamy nad swoim harmonogramem. Uczniowie siedzący w technikum od 7:30 do 14, nie mają jej tak dużo. Natomiast studenci mogą kontrolować swój tok pracy poprzez wybór odpowiednich wykładów i zajęć w wybrane dni. Niezależnie od naszej sytuacji, zawsze można coś "pokombinować" i znaleźć rozwiązanie, które będzie dla nas działać.

Najmniejszym chyba cyklem pracy, o którym nie mogę nie wspomnieć, jest metoda pomodoro. Ta prosta metoda polega na na pracy przez 25 minut, a następnie odpoczywania przez kolejne 5. Do metody pomodoro jest potrzebny minutnik, lub specjalna aplikacja, która dokładnie odlicza nam kolejne bloki czasu. Pracowanie tą metodą ratuje nas przed naturalnym spadkiem koncentracji, który u absolutnej większości osób pojawia się między dwudziestą piątą a trzydziestą minutą nieprzerwanej pracy.

Kolejnym "etapem" cyklów pracy jest tak zwany Weekend Wednesday, czyli weekendowa środa. Koncept ten stosunkowo niedawno przedstawił na swoim kanale YouTuber CGP Grey. Weekendowa środa to po prostu dzień przerwy, przeniesiony z soboty. Czyli pracujemy w dwóch blokach: poniedziałek-wtorek, oraz czwartek-sobota. Taki sposób pracy powoduje trzy rzeczy. Po pierwsze, nie tracimy koncentracji z biegiem tygodnia. Dwu oraz trzy dniowy blok pracy jest znacznie mniej obciążający niż nieprzerwany, pięciodniowy. Po drugie, środa staje się idealnym dniem na załatwianie spraw: w urzędzie pusto, w sklepie brak kolejki, w muzeum jesteśmy sami na wystawie. Po trzecie, sobota staje się idealnym dniem na pracę głęboką, ponieważ nikt nam nie przeszkadza. Nie dostajemy maili, nikt do nas nie zadzwoni. Jest to idealny dzień na spokojną, wartościową pracę. A niedziela pozostaje dniem na spotkania towarzyskie, odpoczynek, sprawy rodzinne. Oczywiście, nie każdy może sobie na coś takiego pozwolić - warto jednak popróbować. Może, jeśli nie możemy zrobić weekendowej środy, to może uda nam się weekendowy czwartek?

Istnieje jeszcze koncept kilkutygodniowych cyklów pracy, propagowany głównie przez firmę Basecamp oraz autora Seana McCabe. Polega on na dzieleniu sobie roku na 6 czy 7 tygodniowe cykle. Podczas cyklu skupiamy się na jednym, dużym projekcie. Na przykład na napisaniu jednego, konkretnego egzaminu, czy zaliczeniu praktyk. Następnie poświęcamy jeden tydzień na podsumowanie, zakończenie, domknięcie tematu. W przypadku egzaminu to akurat przygotowywalibyśmy się przez cztery tygodnie, a w piątym ten egzamin napisali. Ostatni tydzień poświęcamy na przerwę, reset, oczyszczenie, planowanie kolejnego cyklu.

Takie kilkutygodniowe cykle są o tyle fajne, że z jednej strony są znacznie bardziej "ludzką" skalą, niż na przykład rok, czy nawet kwartał. A z drugiej strony pozwalają na osiągnięcie konkretnych rzeczy, zrobienie porządnych, wymagających, skomplikowanych projektów.

Nawet jeśli nie możemy w pełni poświęcić się pracy nad jedną rzeczą przez 5 czy 6 tygodni, to warto ustalać sobie cykle jako takie "motywy przewodnie". Przykładowo, mimo codziennych, zróżnicowanych zajęć, można skupiać się w pracy indywidualnej nad jedną, większą rzeczą. "Skupiać" rozumiem jako poświęcać 50% lub więcej czasu pracy indywidualnej nad tą jedną rzeczą.

Podsumowanie

Podsumowując, mądry podział pracy na mniejsze etapy może być bardzo dobrą decyzją, która wpłynie pozytywnie na nasze skupienie, motywację i wyniki. Chciałbym, żebyście po dzisiejszym odcinku wprowadzili w swoje życie któryś z poziomów cyklów pracy; może to być nawet metoda pomodoro. Spróbujcie tak popracować, to naprawdę świetnie działa. A jeśli piszecie się na mniejszy stres i lepsze efekty w większej skali, to zastosujcie kilkutygodniowe cykle pracy w swoim życiu. Próbować nigdy nie zaszkodzi!

Wszystkie źródła, pomocne linki, oraz transkrypt tego odcinka znajdziecie pod adresem produktywnyuczen.pl/odc16

Dzięki za słuchanie i do usłyszenia za dwa tygodnie!

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.