Jak pracować z domu? | Odcinek 9

Podcast mar 23, 2020

Posłuchaj tego odcinka na iTunes, Spotify, YouTube lub innych.

W dziewiątym odcinku podcastu Produktywnego Ucznia prowadzący Aleksander Antoszek rozmawia o pracy zdalnej.
Wesprzyj Produktywnego Ucznia: pro.produ.site
Subskrybuj nasz newsletter, Uczyć Się O Nauce: sub.produ.site
Rzeczy wspomniane w tym odcinku:
Zasoby:
Karta planowania dnia autorstwa Produktywnego Ucznia
Matt Ragland - YouTube
Trendy, wzrost w pracy zdalnej - flexjobs.com
REMOTE: Biuro nie wymagane, Basecamp
17 statystyk o pracy zdalnej - remote.co
Poradnik do pracy zdalnej autorstwa firmy Doist, twórców Todoista
Automattic, firma z 1176 pracownikami bez ani jednego biura
Karta planowania tygodnia - Produktywny Uczeń
Aplikacje:
Toggl - aplikacja do mierzenia czasu na komputerze
Todoist
Evernote
OneNote
Standard Notes - nasza ulubiona
TickTick

Transkrypt

Witajcie w dziewiątym odcinku podcastu Produktywnego Ucznia. Dzisiaj porozmawiamy o pracy zdalnej. Ja nazywam się Aleksander Antoszek, jestem założycielem Produktywnego Ucznia i prowadzącym tego podcastu. Ten podcast to 10-minutowe lekcje z tematyki produktywności, efektywnego nauczania, motywacji i innych. Warto zacząć słuchanie od odcinka numer jeden. Produktywny Uczeń jest inicjatywą non-profit; naszym celem jest lepsza edukacja dla wszystkich, nie zarobki. Wszystkie nasze treści są dostępne za darmo i wolne od reklam. Wesprzyj naszą misję na pro.produ.site i zostań częścią pozytywnej zmiany, zarówno indywidualnej jak i systemowej. Wszystkie notatki i linki do tego odcinka oraz transkrypt znajdziecie pod linkiem odc9.produ.site.

Zanim przejdziemy do dzisiejszgo tematu, poświęćmy chwilkę na przypomnienie sobie poprzedniego odcinka. Dwa tygodnie temu rozmawialiśmy o Bullet Journalu, czyli dziennki punktowym. Jest to bardzo prosta metoda zapisywania i organizowania zadań, wydarzeń i notatek. Do korzystania z niej potrzebny jest nam jedynie prosty notatnik. Zachęcam przesłuchanie poprzedniego odcinka osobom, które szukają prostego i konkretnego systemu produktywności. A teraz przejdźmy do bardzo aktualnego tematu jakim jest praca zdalna.

Nieźle się podziało przez ostatnie dwa tygodnie. Pandemia koronawirusa przybyła do Polski, najpierw wszyscy organizatorzy zaczęli odwoływać wydarzenia (w tym ja), potem zamknięto szkoły i w końcu granice. Miliony osób pracujących i uczących się, zarówno w kraju jak i na całym świecie, nagle znalazła się w sytuacji, w której praca zdalna jest wymagana. Dla większości jest to sprawa bardzo nowa i dość trudna.

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o tym, jak odnaleźć się tej nowej sytuacji; jak planować czas, walczyć z rozproszeniami, rysować jasny podział między pracą i odpoczynkiem, oraz być w dobrej komunikacji ze swoją szkołą lub uczelnią i znajomymi. Przypomnę, że pod linkiem odc9.produ.site znajduje się wiele przydatnych zasobów związanych z tym tematem - warto tam zaglądnąć!

Pracując z domu mamy w większości przypadków kompletnie wolną rękę w tym, jak planujemy sobie swój dzień. Sami wybieramy sobie stukturę swojego dnia. Na początku jest to trudne dla osób, które nigdy wcześniej tego nie robiły, ale w efekcie może się okazać uwalniające i uczące.

Przede wszystkim, musimy sobie wyrobić konkretny nawyk planowania dnia. To znaczy, siadania wieczorem dnia poprzedniego i zastanowienia się nad tym, co chcemy jutro zrobić. Naszym celem jest stworzenie wizji, czegoś co będzie siedzieć nam w głowie i pozwoli wykonać porządnie pracę oraz dobrze odpocząć.

Jedną z najważniejszych praktyk w planowaniu pracy zdalnej jest powiązanie zadań z konkretnym czasem. Jest to technika podobna do blokowania czasu, o którym mówiliśmy pokrótce dwa odcinki temu. Chodzi o dodanie konkretnych godzin do konkretnego zadania. W ten sposób możemy sobie zbudować konkretną strukturę dnia i wiedzieć, kiedy nad czym trzeba pracować, żeby to porządnie zrobić. Oczywiście, nie chodzi tutaj o to, żeby co do minuty trzymać się planu - takie podejście nie ma sensu. Bardziej mam na myśli takie podejście; o, już 9:50. Według planu mam pracować nad tym do 10. To już muszę powoli kończyć to zadanie, tak aby wyrobić się z resztą. I wtedy kończę pracę tak 10:05 - 10:10 maks. Takie szacowanie czasu potrzebnego do wykonania jakiegoś zadania jest trudne na początku, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z jakimś nowym rodzajem zadania i nie mamy zielonego pojęcia, ile ono może nam zająć. W takich sytuacjach najlepiej dać sobie więcej czasu niż mniej w planie.

Przy planowaniu naszego dnia pracy zdalnej koniecznie musimy pamiętać o przerwach. Jeśli pracujemy bez przerwy, zawsze nam będzie spadać koncentracja po 25, 30 minutach. Po prostu praca na najwyższych obrotach przez cały czas jest biologicznie niemożliwa. Dlatego bardzo ważne jest wpisanie przerw w swój plan pracy. Na każde 30 minut pracy powinno przypadać nam przynajmniej 5 minut przerwy z dala od miejsca pracy i narzędzi pracy (komputera, telefonu, zeszytów, książek).

Podsumowując; dla dobrej pracy zdalnej kluczowym jest zbudowanie odpowiednich nawyków oraz stworzenie własnej, konkretnej ale zarazem elastycznej struktury dnia.

Narzędzi, w których możemy zaplanować sobie dzień pracy zdalnej jest wiele. Są oczywiście te cyfrowe do zarządzania zadaniami, jak Todoist, Microsoft To-Do czy TickTick. Dość dobrze do czegoś takiego sprawdzają się też aplikacje do notatek, jak Evernote, OneNote, Standard Notes czy Notion.

Dla mnie jednak, i to jest tylko i wyłącznie moja osobista preferencja, niekoniecznie rekomendacja dla wszystkich. Ja osobiście wolę planować sobie dzień na zwykłej kartce papieru. Robię to zazwyczaj w swoim Bullet Journalu, ale mógłbym też tak robić na luźnych kartkach. Papier po prostu pozwala na absolutną dowolność w stworzeniu planu. Możemy używać dowolnych kolorów, rysunków, możemy ułożyć elementy dnia w dowolny sposób. No, dla mnie to jest po prostu najlepsze rozwiązanie. Jeśli chcecie korzystać z papieru, ale nie macie pomysły na sposób zapisywania, sprawdźcie notatki do tego odcinka, wrzuciliśmy tam prosty szablon planowania dnia, który można sobie wydrukować.

Fajnym narzędziem do planowania dnia może też się okazać prosta biała tablica. Jeden z moich ulubionych youtuberów, Matt Ragland, planuje swój dzień przyklejając karteczki samoprzylepne do tablicy na ścianie. Każda karteczka to określony blok czasu, na przykład 30 minut. Różne kolory karteczek oznaczają inny rodzaj zadania, na przykład zółte to nauka, zielone to praca, pomarańczowe to odpoczynek, a różowe to ruch.

W pracy zdalnej kluczowa jest również komunikacja z innymi. Ponieważ nie możemy się widywać ze swoimi współpracownikami, nauczycielami, wykładowcami, musimy utrzymywać te kontakty przez internet.

Jeśli pracujemy w jakimś zespole lub mamy jakiś projekt bardzo ważnym jest posiadanie centralnego zasobu wiedzy i centrum komunikacji. Ja osobiście bardzo lubię aplikację Basecamp - ma ona w sobie zarówno funkcję komunikatora, dysku, listy zadań, kalendarza i kilku innych w sobie. A przy okazji jest bardzo prosta w obsłudze w porównaniu do innych. Fajną alternatywą też jest Twist, który też jest prosty i nie przeładowany, ale Twist ma tylko funkcję komunikatora.

Nie polecam narzędzi takich jak Slack, które pokazują na bierząco kto kiedy jest aktywny. Takie narzędzia wymagają ciągłej uwagi od użytkowników i powodują duży spadek skupienia. Po prostu trudno się skupić jak jesteśmy cały czas bombardowani wiadomościami.

Na koniec wspomnę tylko o ruchu. Ponieważ nie wychodzimy z domu do szkoły, uczelni czy pracy ilość ruchu codziennego spadła nam drastycznie. Ja uważam, że zdrowe i zadbane ciało jest bardzo ważnym elementem lepszej pracy i nauki. Dlatego koniecznie zadawajmy sobie codziennie pytanie: "W jaki sposób się dzisiaj poruszam?". Oczywiście, nie chodźmy na siłownię ani w miejsca, gdzie jest wiele osób. Ale na przykład przejażdżka rowerowa poza miasto już jest lepszą alternatywą. Albo przynajmniej jakieś rozciąganie czy podnoszenie ciężarów w domu. Gdy pozwalamy naszemu ciału popaść w stan stagnacji, to samo będzie się działo z naszą głową.

Zadanie na dzisiaj; zaplanuj sobie cały dzień pracy zdalnej korzystając z porad o których dzisiaj mówiliśmy. Od wstania z łóżka do pójścia spać. Zaplanuj sobie czas na pracę, czas na przerwę, czas na sprzątanie i czas na ruch. Wiem, że obecny czas jest trudny dla wszystkich, raczej nikt się nie cieszy z tego, co się dzieje. Wykorzystajmy go na tyle dobrze, na ile się da.

Podsumowując, praca zdalna to coś, co stawało się coraz bardziej popularne w ostatnich latach, a do tego wszyscy zostaliśmy do niej zmuszeni w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Na szczęście o pracy zdalnej istnieje już dużo przydatnych materiałów i poradników, z których można skorzystać i pracować lepiej z domu.

Zaglądnijcie do notatek do tego odcinka, które są dostępne pod adresem odc9.produ.site, podlinkowaliśmy tam wiele przydatnych zasobów i treści związanych z tematem pracy zdalnej.

Zostańcie w domu, myjcie ręce i nie panikujcie. Dzięki za słuchanie i do usłyszenia za dwa tygodnie.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.