Specjalizacja czy generalizacja? | Uczyć Się O Nauce 6
Co to znaczy być specjalistą w czymś? Jak osiągnąć status mistrza, eksperta, artysty, w tym, co się robi?
Nasz system edukacji stawia na naukę w wyspecjalizowanych kierunkach, dość “wąskich” - można by powiedzieć. Klasy o konkretnych profilach, studia jednokierunkowe czy olimpiady tematyczne pozwalają na rozwój uczniom zainteresowanym daną tematyką. I to jest samo w sobie świetne - pozwala (prawie) każdemu na znalezienie czegoś dla siebie, czegoś co się kocha robić.
Jednak, jak argumentuje David Epstein w książce Range: Why Generalists Triumph In A Specialized World , w 21 wieku bardziej niż kiedykolwiek wcześniej będą światu potrzebni generaliści, czyli osoby zaznajomione z kilkoma różnymi dziedzinami, posiadające unikatowy zestaw umiejętności.
Jeśli zgadzamy się z teoriami i dowodami autora, to jednak obecne podejście polskiej edukacji jest niezrównoważone i niezbyt myśli o przyszłości naszego świata nieodpowiednio przygotowując młodych ludzi do pracy.
Niektóre z tych trendów możemy już teraz zaobserwować w zachodnich gospodarkach: bardziej poszukiwani i lepiej opłacani są designerzy, którzy zarówno potrafią programować, niż ich koledzy nie posiadający tych umiejętności.
A Wy, co sądzicie? Lubicie się uczyć głęboko ale monotematycznie czy bardziej powierzchownie ale szerzej?