Specjalizacja czy generalizacja? | Uczyć Się O Nauce 6

Uczyć Się O Nauce mar 15, 2020

Co to znaczy być specjalistą w czymś? Jak osiągnąć status mistrza, eksperta, artysty, w tym, co się robi?


Nasz system edukacji stawia na naukę w wyspecjalizowanych kierunkach, dość “wąskich” - można by powiedzieć. Klasy o konkretnych profilach, studia jednokierunkowe czy olimpiady tematyczne pozwalają na rozwój uczniom zainteresowanym daną tematyką. I to jest samo w sobie świetne - pozwala (prawie) każdemu na znalezienie czegoś dla siebie, czegoś co się kocha robić.

Jednak, jak argumentuje David Epstein w książce Range: Why Generalists Triumph In A Specialized World , w 21 wieku bardziej niż kiedykolwiek wcześniej będą światu potrzebni generaliści, czyli osoby zaznajomione z kilkoma różnymi dziedzinami, posiadające unikatowy zestaw umiejętności.

Jeśli zgadzamy się z teoriami i dowodami autora, to jednak obecne podejście polskiej edukacji jest niezrównoważone i niezbyt myśli o przyszłości naszego świata nieodpowiednio przygotowując młodych ludzi do pracy.

Niektóre z tych trendów możemy już teraz zaobserwować w zachodnich gospodarkach: bardziej poszukiwani i lepiej opłacani są designerzy, którzy zarówno potrafią programować, niż ich koledzy nie posiadający tych umiejętności.

A Wy, co sądzicie? Lubicie się uczyć głęboko ale monotematycznie czy bardziej powierzchownie ale szerzej?

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.